Co to jest Wyszukiwarka internetowa?

Wyszukiwarka internetowa to strona WWW, która jest wyposażona w odpowiednie oprogramowanie i służy do odnajdywania informacji na temat zapytań wysłanych za jej pośrednictwem przez użytkowników. Dla korzystających z sieci jest to sposób łatwego odnalezienia produktów, usług, artykułów oraz innych materiałów w internecie. Zaletą wyszukiwarek jest to, że możemy trafić na witrynę danej firmy bez konieczności zapamiętania jej adresu.

Jak działają wyszukiwarki internetowe?

Wyszukiwarka stron WWW nie przeszukuje wszystkich istniejących serwisów, lecz wyłącznie te, które zostały przez nią zindeksowane i tym samym znajdują się w jej bazie. W celu zgromadzenia danych z takich stron takie wyszukiwarki mają swoje boty, które analizują poszczególne witryny, indeksują je lub nie. Właściciel strony może w różny sposób określić, jeśli nie chce, aby witryna znalazła się w wynikach wyszukiwania, np. dodając w sekcji <head>  strony następujący kod:  <meta name=”robots” content=”noindex” />.

Każda wyszukiwarka ma swój algorytm, który służy jej do ustalania, jakie strony wyświetlą się na poszczególnych pozycjach w wynikach. Znaczenie konkretnych czynników zmienia się wraz z modyfikacjami tych algorytmów, pojawiają się także nowe czynniki, które mają znaczenie. Przykładowe, które wpływają na widoczność strony w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, czyli Google, to treść w serwisie, linki prowadzące do niego z innych witryn, struktura serwisu. 

Najpopularniejsze wyszukiwarki w Polsce

Według danych ttps://gs.statcounter.com zdecydowanym liderem tego rynku w naszym kraju jest Google. Oto, ile wynosi udział poszczególnych systemów według stanu na grudzień 2021 roku:

  • Google – 96,65 proc.
  • Bing – 2,46 proc.
  • Yahoo! – 0,35 proc.
  • DuckDuckGo – 0,2 proc.
  • Yandex – 0,07 proc.
  • Ecosia – 0,02 proc.

Google od lat pozostaje niekwestionowanym liderem w Polsce i na świecie. Biorąc pod uwagę wszystkie rynki, udział tej wyszukiwarki wynosi 91,4 proc., drugą pozycję zajmuje Bing z rezultatem ponad 3 proc., a trzecie Bajdu – blisko 2 proc.