Co to jest CMS?

CMS to skrót od Content Management System, czyli system zarządzania treścią. Jest to oprogramowanie, dzięki któremu budowanie strony internetowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Dzięki dostępnym obecnie rozwiązaniom, takim jak instalatory aplikacji, które są już standardowym narzędziem w ofertach hostingu, instalacja witryny wymaga dosłownie kilku kliknięć. Systemy CMS można podzielić m.in. na płatne i dostępne za darmo. 

Jak działa system CMS?

CMS to oprogramowanie, które po zainstalowaniu umożliwia zarządzanie stroną internetową. Daje takie możliwości jak dodawanie treści, jej edytowanie, modyfikowanie ustawień, instalowanie pluginów, zmienianie szablonów, ale również – edycja kodu HTML. Zasada działania takich rozwiązań jest podobna. Po instalacji strony należy zalogować się do panelu administracyjnego za pomocą ustalonych wcześniej danych – loginu i hasła. 

Kluczowym elementem systemu CMS jest panel zarządzania stroną. Tam dostępne są przeróżne ustawienia. To właśnie wprowadzając zmiany w tym panelu, powoduje się, że modyfikowane jest działanie strony, inny staje się jej wygląd. Możemy dodawać content, ustalić strukturę menu, wybrać formę adresów URL, ustalić, co będzie się pojawiało na stronie głównej, dodawać zdjęcia oraz przeprowadzać właściwie wszystkie operacje, które są niezbędne dla działania serwisu. 

Systemy CMS różnią się pod względem możliwości, jakie zapewniają, ale również łatwości obsługi. W każdym przypadku znalezienie wszystkich istotnych funkcji panelu administracyjnego wymaga czasu. Niektóre rozwiązania mogą być dostępne dopiero po skorzystaniu z dodatkowych pluginów, które mogą być darmowe lub płatne. Za pomocą systemu CMS założymy sklep WWW, stronę firmową, forum, katalog serwisów, a także strony o innej tematyce. 

Darmowe i płatne systemy CMS

Budując stronę WWW, można postawić na system CMS dostępny za darmo na licencji open source, ale również zdecydować się na zlecenie przygotowania oprogramowania zgodnie z indywidualnym projektem. Zdecydowana większość serwisów w sieci bazuje na darmowych rozwiązaniach, które mają wiele zalet:

  • Nie trzeba za nie płacić.
  • Są efektem wielu lat prac programistów w całego świata – błędy w najpopularniejszych systemach są rzadkością, a nawet jeśli dojdzie do ich znalezienia, to szybko są naprawiane. 
  • Można korzystać z pluginów – również darmowych.
  • Bez opłat dostępne są motywy.
  • Strona WWW może być zainstalowana nawet w ciągu kilku minut.

Autorskie systemy CMS to rozwiązania projektowane przez agencję na zamówienie klienta. Najczęściej taka firma tworzy silnik własnego oprogramowania i następnie wdraża wraz z funkcjami, na które odbiorcy zgłaszają indywidualne zapotrzebowanie. Utworzenie strony na takiej zasadzie jest wielokrotnie droższe, ale jego zaletą jest możliwość realizacji witryny w pełni zgodnej z oczekiwaniami. Inną wadą takiego oprogramowania jest ograniczona dostępność programistów, którzy podejmą się modyfikacji witryny – w wielu przypadkach będzie to wyłącznie ta agencja, która odpowiadała za realizację strony.

Najpopularniejsze systemy CMS

Na rynku oprogramowania stron od lat niekwestionowanym liderem pozostaje WordPress. Bazując na nim, działają witryny sklepów, blogi, portale informacyjne, fora, katalogi stron i przeróżne inne serwisy. Jego zaletą jest ciągły rozwój, dostęp do tysięcy pluginów oraz motywów, a także zgodność z panującymi trendami. Innym plusem jest łatwość obsługi panelu administracyjnego. Według danych w3techs.com i stanu na grudzień 2021 roku najpopularniejszymi systemami CMS na świecie są:

  • WordPress – 43,1 proc. udziału, biorąc pod uwagę wszystkie serwisy, natomiast 65,2 proc., uwzględniając tylko te, które bazują na systemie CMS.
  • Shopify – odpowiednio 4,4 proc. i 6,6 proc.
  • Wix – 1,9 proc. i 2,9 proc.

Inne popularne to np. Joomla!, Drupal czy Typo3, ale ich udział w stosunku do innych systemów CMS jest niewielki.