Co to jest UX?

UX to skrót od User Experience, co dosłownie oznacza doświadczenia użytkownika, a w praktyce chodzi o takie podejście do projektowania stron WWW, aby były one dopasowane do oczekiwań internautów. Jest to czynnik, który ma wpływ na wizerunek marki, konwersję, czas przebywania na stronie, wskaźnik odrzuceń i nie tylko.

Na czym polega UX?

Podejście UX w projektowaniu stron WWW to krok w kierunku tworzenia witryn, które są zoptymalizowane pod odbiorcę, ale oczywiście można go użyć również w odniesieniu do innych rozwiązań, np. aplikacji. Już na etapie powstawania witryny osoba odpowiedzialna za realizację powinna projektować stronę tak, aby była pozytywnie odbierana przez użytkowników. Podejście UX w projektowaniu stron oznacza, że witryna ma:

  • szybko się ładować,
  • korzystać z protokołu HTTPS, tj. z szyfrowanego połączenia,
  • być łatwa w obsłudze,
  • mieć odpowiednią, intuicyjną strukturę,
  • zawierać wartościowy content – nie tylko treść, ale również grafikę czy wideo,
  • być pozbawiona błędów typu strony 404, niedziałające funkcje,
  • nie składać się głównie z reklam.

To tylko przykładowe elementy, które mają znaczenie. Praca nad UX strony w praktyce się nie kończy, gdyż witrynę należy optymalizować, mając na uwadze aktualne oczekiwania internautów. Specjaliści od tego zagadnienia powinni nieustannie analizować zachowania użytkowników i na tej podstawie podejmować decyzje o zmianach. Mogą nimi być np. skrócenie ścieżki zakupowej w sklepie, przeniesienie lokalizacji opcji wyszukiwania, modyfikacja rozmiaru czcionek, wielkości buttonów i inne decyzje. 

UX a SEO

Google z roku na rok zwraca coraz większą uwagę na elementy, które decydują o użyteczności strony WWW. W 2021 roku czynnikiem rankingowym stały się trzy wskaźniki Core Web Vitals, które odnoszą się do wrażeń użytkownika strony WWW. Inne elementy, które są tożsame z optymalizacją witryny pod oczekiwania Google i pod UX, to wysokiej jakości content, korzystanie przez stronę z protokołu HTTPS, szybkie ładowanie, wewnętrzne linkowanie (odnośniki do podstron serwisu powiązanych tematycznie), dobrze zaplanowana nawigacja. Zatem projektowanie oparte na UX w dużej mierze pokrywa się z tworzeniem witryny zoptymalizowanej pod wymagania Google.